piątek, 2 maja 2014

Oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę
Pytanie Jak oszczędzać wodę pojawia się często po otrzymaniu wysokiego rachunku. Wodę możemy oszczędzać na wiele sposobów. Wystarczy zmienić codzienne przyzwyczajenia. Poniżej przedstawię sposoby pomagające zmniejszyć zużycie wody. Jeśli korzystamy z kanalizacji oszczędzimy również na opłatach za ścieki. Gdy mamy elektryczne podgrzewacze wody, które pobierają sporo prądu zmniejszą się też rachunki za energię elektryczną potrzebną do ogrzewania.

Sposoby pozwalające oszczędzić wodę:
 1. Stosowanie specjalnych słuchawek prysznicowych, które pozwalają zaoszczędzić ok. 50% wody. Koszt takiej słuchawki to trochę ponad 20 zł.
 2. Mycie rąk z kranem odkręconym na możliwie mały strumień wody. Wersja bardziej restrykcyjna to dwie małe miski z wodą. Ręce zawsze myjemy najpierw w pierwszej a w drugiej płuczemy. Wodę wymieniamy wedle uznania :-)
 3. Mycie naczyń z kranem odkręconym na możliwie mały strumień wody. Naczynia możemy też myć przy użyciu dwóch misek. W jednej myjemy do czysta a w drugiej płuczemy.
 4. Mycie zębów z kranem odkręconym na możliwie mały strumień wody. Najlepiej przed myciem nalejmy wodę do kubka (zużycie 0,2 l). Częstym zwyczajem jest płynąca woda z krany przez cały czas mycia zębów nawet kilka minut (zużycie 15 l). Odkręcajmy kran tylko gdy potrzebna jest woda.
 5. Do podlewania roślin, krzewów i drzew możemy zbierać deszczówkę. Należy przy tym pamiętać że niektóre kwiaty zwłaszcza te w domu mogą źle reagować na taką wodę.
 6. Gdy myjemy samochód na własnej posesji mniej wody zużyjemy spłukując go wiadrem niż za pomocą węża.
 7. W kranach możemy stosować perlatory napowietrzający wodę. Perlator (sitko montowane na końcach kranów, które napowietrza wodę) zwróci się szybko bo jego średnia cena to 5 zł.
 8. Zamiast kąpieli w wannie (zużycie 150 l) bierzmy prysznic (zużycie 9 l na minutę). Jeśli mamy tylko wannę to napełniajmy ją w 30% wodą anie w 100%, wtedy zaoszczędzimy dużą ilość wody.
 9. Spłukując wodę w toalecie gdzie są dwa przyciski wybieramy mniejszy (zużycie 3 l) jeśli jest jeden przycisk to przyciskamy raz i drugi raz by zatrzymać napływ wody. Jeśli tego nie zrobimy spłukiwanie zakończy się dopiero po wylaniu określonej ilości wody (zużycie 6 l). Zazwyczaj większej niż potrzeba. 
 10. Nie uruchamiaj pralki jeśli masz do uprania tylko jedną bluzkę czy parę skarpetek. Poczekaj aż uzbiera się ubranie na załadowanie całej pralki.
 11. Latem trawnik wystarczy podlewać raz na 6 dni. Jeśli spadnie obfity deszcze podlewanie nie jest konieczne nawet przez dwa tygodnie. Trawnik należy podlewać wczesnym rankiem by ograniczyć odparowanie części wody do minimum. Trawa musi nieć 3 centymetry lub więcej by dobrze utrzymywała wilgoć.
 12. Sprawdź stan instalacji wodnej. Jeśli są jakieś przecieki / nieszczelności należy je naprawić.
Niektóre porady mogą wydawać się zabawne i oczywiste ale z moich obserwacji wynika że dużo osób nie przywiązuje uwagi do tego że marnuje wodę za którą musi później zapłacić. 

Zapraszam do dodawania własnych pomysłów w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz