niedziela, 4 maja 2014

Prysznic ogrodowy grawitacyjny niewielkim kosztem

Jak oszczędzać wodę
Ogrodowy, turystyczny prysznic solarny może zrobić każdy. Ponieważ będzie to prysznic grawitacyjny nie musi stać w pobliżu kranu z bieżącą wodą. Jest prosty w obsłudze. By wziąć prysznic wystarczy nalać wodę do zbiornika i poczekać aż się nagrzeje. Jeśli mamy własne źródło wody (np. studnia) to możemy wiele zaoszczędzić na wodzie i na ogrzaniu jej. W zależności od sposobu ogrzewania wody jeden gorący prysznic w domu może kosztować nawet 2 złote!

Upalne dni lata są idealne do korzystania z ogrodowego prysznica. Woda ogrzana za darmo przez promienie słoneczne to świetna okazja by oszczędzić na naszych rachunkach.

Aby zrobić prysznic ogrodowy będziemy potrzebowali: pojemnik na wodę w ciemnym kolorze najlepiej czarnym (może być miska lub wiadro o pojemności od 20 do 100 litrów),  wąż ogrodowy 2 - 3 metry oraz pistolet do wody.

Elementy potrzebne do budowy prostego prysznica ogrodowego

Koszty
- pojemnik na wodę to miska owalna pojemność 20 litrów firmy Curver kosztuje 17 zł lub kastra budowlana o pojemności 100 litrów kosztuje 25 zł
- wąż ogrodowy im większa średnica tym lepiej, ja dobieram wąż do pistoletu by trzymał się bez złączki 2 x 1,50zł = 3 zł
- pistolet do wody można kupić już za 10 zł

Dodatkowo na pojemnik z wodą można przykryć przeźroczystą folią co zwiększy skuteczność podgrzewania. Jeśli potrzebne będą ścianki to jest tu pełna dowolność. Można zrobić stelaż drewniany i osłonić folią lub innym materiałem. Pistolet działa jako zawór i dodatkowo rozprasza strumień wody. Jedna osoba zużywa od 10 do 20 litrów wody używając prysznica ogrodowego.

Prysznic ogrodowy grawitacyjny jak zrobić


Napełniamy pojemnik wodą, umieszczamy go na wysokości minimum 2 metrów (im wyżej tym będzie lepsze ciśnienie wody). Na wąż zakładamy pistolet, napełniamy wąż wodą. Wkładamy końcówkę węża do pojemnika z wodą (końcówkę należy przymocować aby nie wypadła z pojemnika). Do pojemnika z wodą dobrze jest też włożyć kamień o wadze ok 5 kg bo gdy w pojemnik zostanie opróżniony z wody będzie lekki i może spaść.


6 komentarzy:

 1. Dzięki za pomysł. Zrobiłem i używam od tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł prosty a genialny. W tamtym roku sprawdził się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. ha, ja myślałem o tym samym tylko wolałbym przewiercić dziurę od spodu, w nią wsadzić węża tylko zastanawiam się jak to uszczelnić

  OdpowiedzUsuń
 4. nie takie proste jak to umiescic na 2 metrach ja mam podlewaczke 1,5 litra i napelniam w pojemniku i sie polewam

  OdpowiedzUsuń